Transparent

Finissage // Signe Klejs - Order of Things

Den 6. marts kl. 14-16 holder vi arrangementet i udstillingen, hvor du kan høre kunstner Signe Klejs’ tanker om værket og få et lille glas sand med hjem.

Siden juni 2021 har Signe Klejs´sandversion af Odense centrum været i stilfærdig opløsning i udstillingen på 4. sal. Den stiliserede optegnelse af byen i farvet sand er blevet blandet, har skabt små toppe og har formet nye mønstre. Udstillingen Order of Things har været en udstilling i kontinuerlig proces. Den 6. marts lukker udstillingen, men er værket færdigt?

Måske har du fulgt værket gennem perioden og en gang imellem været forbi for at se, hvor meget der mon var sket siden sidst. Måske har du filosoferet over, hvad det skal betyde. Går byen i opløsning? Forsvinder den? Skabes der noget nyt?

Som en afslutning på udstillingen, vil vi lade værket finde en ny form – måske en slags endelig afslutning. Det er her du kommer ind i billedet! Du vil nemlig få mulighed for at komme forbi udstillingen på den sidste dag, og få et lille glas sand fra værket med hjem. På den måde vil den opløste by finde nye hjem hos os alle sammen.

Den 6. marts kl. 14-16 holder vi arrangementet i udstillingen, hvor du kan høre kunstner Signe Klejs’ tanker om værket. Efterfølgende fjerner vi afspærringen til værket, så du for første gang kan komme helt tæt på. Her kan du vælge netop det sand, den farve, den bygning, som du vil have med hjem.

Arrangementet er gratis når entréen er betalt, men kræver tilmelding. Tilmeld dig på mail til sanne.milling@brandts.dk.

Program
14-15 Artist talk med Signe Klejs
15-16 Få et lille glas sand med hjem